Amerika’ya turist vizesi ile girip sonra statü uzatma başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken üç şey

Amerika’ya turist vizesi ile girip sonra statü uzatma başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken üç nokta

Amerika’ya B1/B2 turist vizesi ile girip daha sonra da statü uzatma başvurusu yapmak oldukça yaygın bir durum. Bu başvurunun dikkatle yapılması statü dışı kalmama açısından hayati önem taşıyor.

Eğer Amerika’da 6 aydan fazla statü dışı kalırsanız 3 sene, bir seneden fazla statü dışı kalırsanız Amerika’ya 10 sene giriş yasağı ve vize iptali ile karşılaşabilirsiniz. Tüm bu ağır sonuçlarla karşılaşmamak adına statü uzatma başvurularınızda 3 şeye dikkat çekmek istiyorum:

1- Göçmenlik ofisi bu başvuruda kendi ülkenize döneceğinize ikna olmak istiyor. Dolayısıyla yazacağınız beyanda neden uzatma istediğinizi ve gerekçelerini ve uzatma sonunda ülkenize döneceğinizi detaylı olarak anlatmanız gerekir.

2- Belgeler: Kendi ülkenizle güçlü bağlarınızı gösteren tüm delilleri dosyaya eklemeniz çok önemli. Bunlar, kira kontratı, araba ruhsatları, işyeri belgeleriniz, çocukların okul belgeleri ve aklınıza gelebilecek tüm diğer belgeler olabilir.

3- Lütfen ama lütfen bütün belgelerin çevirisinin tam ve düzgün yapılmasına ve çeviri sertifikası eklenmesine dikkat edin. Örneğin Amerika’da neredeyse bütün göçmenlik başvurularında istenen doğum belgesinin (birth certificate) Türkiye’de karşılığı e-devletten alınan vukuatlı nüfüs kayıt örneğidir. Bu belgenin çevirisi yapılırken alttaki ‘düşünceler’ bölümünün çevirisi yapılmamışsa dosyanız reddolunabilir. Lütfen tam ve doğru çeviriye önem gösterin.

Amerika’da göçmenlikle ilgili haberler için lütfen bizi takipte kalın. Amerika vizeleri hakkindaki detaylar için bu linkten danışmanlık talep edebilirsiniz: https://calendly.com/gozel-law

Danışmanlık talep edebileceğiniz telefonumuz: +1-862-799-2200.

Amerika’da Türk Avukatınız Arif Gozel

Leave a Reply

Subscribe to Our Newsletter

Bültenimize Abone Olun
* = required field